Základní principy

 

Podstatnou část slunečního záření tvoří infračervené (tepelné) záření, což je elektromagnetické záření o vlnové délce delší než viditelné světlo, ale kratší než mikrovlnné záření. S úmyslem ohřát se, si tuto energii sami vyrábíme od doby, kdy člověku začal sloužit oheň. Od otevřeného ohniště a rozpálených kamenů nás vývoj postupně přenesl přes kachlová kamna až k dnešním typům nástěnných a prostorových zářičů. Tento druh ohřívání je pro člověka nejpřirozenější, zvykáme si na něj již více než milion let. Tepelný efekt infračerveného záření dokážeme již zhruba 100 let popsat i pomocí fyzikálních zákonů. (Koho to zajímá podrobně, můžeme doporučit knihu od Prof. Dr. Ing. Clause Meiera, Bauphysik im Widerstreit, Expert Verlag, Germany, 2003.)

Všechny druhy infračervených topných systémů jsou tedy založeny na stejném principu, ale liší se navzájem v některých detailech. Rozdíly v konstrukci a typu topného elementu a nosného materiálu, mají vliv na vnitřní a povrchovou teplotu zářiče. To má vliv na vlnovou délku produkovaného záření v rozmezí infračerveného spektra. Čím vyšší teplota, tím kratší vlnová délka záření. V důsledku to pak znamená, že některé systémy jsou vhodnější k vytápění prostor s velkou akumulací, pokud dosahují alespoň běžně doporučované šířky ( 45 cm plná cihla ) a některé jsou vhodné do prostor s menší akumulační schopností ale s dobrou izolací. Vhodně zvolenou kombinací infračervených topných systémů lze vytápět většinu staveb infračervenými vlnami.

Infračervené vlny jsou ve velké míře odráženy prosklenými plochami a absorbovány stěnami, stropem a podlahou. To je další úspora energie. Výsledkem je pak příjemná tepelná pohoda. Rovnoměrná teplota v celé místnosti umožňuje vytápění na nižší teplotu. Vzduch necirkuluje a nevíří prach, zůstávají čisté stěny a záclony, suché stěny teplejší než vzduch neumožňují srážení vlhkosti a vznik plísní. Suchá stěna má také podstatně lepší tepelný odpor. Přiměřená vyšší relativní vlhkost vzduchu umožňuje lepší dýchání i alergikům a astmatikům. Lidské tělo je příznivě stimulováno infračervenými paprsky a to má blahodárný vliv na celý lidský organismus.