Otázky a odpovědi

JAKÝ JE PRINCIP INFRATOPENÍ?

Většina z nás je přesvědčena, že pocit tepla a chladu závisí sám o sobě na teplotě okolního vzduchu. Sama příroda nám dává opačný příklad: V zimě, při teplotě vzduchu hodně pod nulou, nám je na slunci příjemné teplo i když vzduch je mrazivý. Může za to infračervené záření, které je nedílnou součástí slunečního spektra. Sluneční záření prochází vzduchem, který neohřívá. Ohřeje ale zemský povrch a od něj se zpětně ohřívá vzduch.

Krásně je to vidět v zimě na sněhu. Tam, kde je sněhová pokrývka celistvá, dochází k odrazu záření a sníh netaje. Kde jsou ale ve sněhu např. kameny je sníh kolem nich odtátý. Kameny se infračerveným zářením ohřejí. Stejným způsobem vytápí prostor infratopení.

JAKÝ JE ROZDÍL MEZI INFRATOPENÍM A TOPNÝM SYSTÉMEM, KTERÝ OHŘÍVÁ POUZE VZDUCH?

Systémy, které převážně ohřívají vzduch, pracují na principu cirkulace vzduchu. Vzduch je ohříván, stoupá vzhůru a poté je doprovázen studeným vzduchem, který následně je zase ohříván, čímž dochází ke koloběhu. Čím je vyšší teplota vzduchu, tím dochází k větší vířivosti domácího prachu, pylu, bakterií atd., které jsou zachyceny proudy vzduchu a rozmísťovány do celého prostoru.

Rozdíl teplot mezi podlahou a stropem může dosahovat až 10 °C

JAKÁ JE ÚSPORA ENERGIE PŘI VYTÁPĚNÍ INFRATOPENÍM?

Úspora energie infratopením je, mimo jiné, dosahována tím, že teplota vzduchu proti běžným tepelným systémům, při zachování stejné tepelné pohody, může být snížena o 2 až 4 °C. Infratopení ohřívá nejprve zdi a předměty v místnosti a od nich se teprve ohřívá vzduch. K víření vzduchu jeho ohřevem prakticky nedochází. Rozdíl teplot mezi podlahou a stropem je maximálně kolem 2°C.

Úspora energie je 30% - 40% proti teplovzdušnému vytápění. Spotřeba energie.

JAK A KDE MUSÍ BÝT INFRAPANELY V MÍSTNOSTI UMÍSTĚNY?

Infrapanely mohou být umístěny na stěně, v polovině prostorové výšky jako dekorativní prvek nebo na stropě. Optimální umístnění je proti venkovní, nejvíce ochlazované zdi v ose zdiva jak vodorovné, tak svislé.