Pro zvídavé

 

Ko nvekční topný systém potřebuje velký teplotní rozdíl vzduchu ohřátého topným tělesem a vzduchu v místnosti. Vzduch používá pro přenos tepla a nezáleží na tom, jaký je u konvekčních topných systémů primární zdroj energie (plynový kotel, kotel na tuhá paliva, elektrický konvektor, tepelné čerpadlo ), vždy je konečným mediem pouze vzduch.

Infračervený topný systém využívá až 80 procent energie přímo na ohřev stěn, všech pevných předmětů v místnosti i lidského těla. Na ohřátí vzduchu je pak využito maximálně 20 procent energie. Infračervené záření je ve velké míře odráženo prosklenými plochami a absorbováno stěnami, stropem a podlahou.

 Rovnoměrná teplota v celé místnosti umožňuje vytápění na nižší teplotu. Vzduch necirkuluje a nevíří prach, zůstávají čisté stěny a záclony, suché stěny teplejší než vzduch neumožňují srážení vlhkosti a vznik plísní. Suchá stěna má také podstatně větší tepelný odpor. Přiměřená vyšší relativní vlhkost vzduchu umožňuje lepší dýchání i alergikům a astmatikům. Lidské tělo je příznivě stimulováno infračerveným zářením a to má blahodárný vliv na celý lidský organismus.

Topení založené na ohřívání vzduchu, tyto výhody neposkytuje a ještě spotřebuje mnohem více energie.